Luther
Athletic Director : Joel Babinec
Phone : (608) 783-5435 Ext. 1645
Fax : (608) 783-4758
Email : babijoel@luther.k12.wi.us

1501 Wilson St
Onalaska, WI 54650-3142
  July, 2017
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H) 8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
3:00pm-5:00pm Strength Training (H)  (Cancelled) @ ACE Gym
Independence Day (H) 8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
9:00am-11:00am Color Guard (H) @ Band Room - Room 1310
5:00pm-6:00pm Speed Training (H)  (Cancelled) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Strength Training (H)  (Cancelled) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
5:00pm-6:30pm Volleyball Open Gym (H) @ ACE Gym
5:30pm-7:30pm Cross Country Contact Day (H)
6:30pm-7:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
7:00pm-8:30pm Knight Storm Skill Clinic (H) @ ACE Gym
8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
3:00pm-5:00pm Strength Training (H)  (Cancelled) @ ACE Gym
5:30pm-7:30pm Cross Country Contact Day (H)
5:30pm-7:30pm Open Run (H)
3:00pm-6:00pm Football Contact Day (H) @ Football Field
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H)
8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
9:00am-12:00pm Basketball - Boys Contact Day (H) @ ACE Gym
12:00pm Dr. Raabe Golf Tournament (H) @ Cedar Creek
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
9:00am-12:00pm Basketball - Boys Contact Day (H) @ ACE Gym
9:00am-4:00pm Marching Band Camp (H)
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
4:30pm-5:30pm Speed Training (H) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
8:30am-2:30am Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
9:00am-4:00pm Marching Band Camp (H)
9:00am-12:00pm Basketball - Boys Contact Day (H) @ ACE Gym
9:00am-4:00pm LES Marching Band Camp (H)
5:00pm-6:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - JV
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
9:00am-4:00pm Marching Band Camp (H)
9:00am-12:00pm Basketball - Boys Contact Day (H) @ ACE Gym
9:00am-11:00am Tennis Contact Day (H) @ Parkridge Courts
9:00am-4:00pm LES Marching Band Camp (H)
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
5:00pm-6:30pm Volleyball Open Gym (H)
6:30pm-7:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
7:00pm-8:30pm Knight Storm Skill Clinic (H) @ ACE Gym
7:00am-6:30pm LES Marching Band Camp (H)
7:00am-6:30pm Marching Band Camp (H)
8:00am-1:30pm Onalaska Park & Rec Track (H) @ Track
12:00pm-3:00pm Basketball - Boys Contact Day (H)
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - JV
5:30pm-7:30pm Open Run (H)
6:00pm-8:00pm Softball Contact Day (H) @ Softball Field - Varsity
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H)
8:00am-11:00am Football Contact Day (H) @ Football Field
8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H)  (Cancelled) @ Track
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
4:30pm-5:30pm Speed Training (H) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
8:30am-12:30pm Onalaska Park & Rec Track (H)  (Cancelled) @ Track
5:00pm-6:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
5:30pm 14U Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
9:00am-11:00am Tennis Contact Day (H) @ Parkridge Courts
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
5:00pm-6:30pm Volleyball Open Gym (H)
6:30pm-7:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
7:00pm-8:30pm Knight Storm Skill Clinic (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H) 9:00am-12:00pm Volleyball Contact Day (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
4:30pm-5:30pm Speed Training (H) @ ACE Gym
4:45pm-6:45pm Onalaska Park & Rec Softball (H) @ Softball Field - JV
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
5:00pm-6:00pm Speed Training (H) @ ACE Gym
5:30pm High School Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
5:30pm-7:30pm Cross Country Contact Day (H)
8:30am-10:00am Open Weight Room (H) @ Weight Room
9:00am-12:00pm Volleyball Contact Day (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
5:30pm-7:30pm Knight Storm Skill Clinic (H)
5:30pm-7:30pm Cross Country Contact Day (H)
9:00am-12:00pm Volleyball Contact Day (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Strength Training (H) @ ACE Gym
5:30pm-7:30pm Cross Country Contact Day (H)
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H) 6:00pm Football Preseason Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
  August, 2017
Tuition/Fees Payment Deadline (H)
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
7:30am ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:00pm-7:30pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
1:00pm-7:00pm SF (H)
3:00pm-5:00pm Coaching Clinic (H) @ Weight Room
6:00pm-8:00pm Volleyball Open Gym (H) @ ACE Gym
7:00pm Cross Country Preseason Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm-8:00pm Tennis Preseason Meeting (H) @ Band Room - Room 1310
ACT Registration Deadline (H)
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
1:00pm-4:00pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
6:00pm-7:30pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
7:30am-10:00am Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H) 7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
8:30am LES/LHS Staff Development (H) @ Multiple locations
6:00pm-8:00pm Volleyball Open Gym (H) @ ACE Gym
6:00pm-7:30pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
8:00am-11:00am TN-p (H) @ Multiple locations
1:30pm-4:00pm Staff Development (H) @ Board Room
5:00pm-6:30pm Coaching Clinic (H) @ ACE Gym
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
8:00am-10:45am TN-p (H) @ Parkridge Courts
1:30pm-4:00pm Staff Development (H) @ Board Room
6:00pm-7:30pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
7:30pm Conference of Delegates (H)
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
8:00am-11:00am TN-p (H) @ Multiple locations
1:00pm-4:00pm Concert Choir (H) @ Choir Room - Room 1330
6:00pm-8:00pm Volleyball Open Gym (H) @ ACE Gym
7:30am-11:30am Football Practice (H) @ Football Practice Field
8:00am-10:00am TN-p (H) @ Parkridge Courts
1:00pm-4:00pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
9:00am Football-C-Team (H) Holmen
9:00am Football-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Aquinas
6:00pm-9:00pm Men's Basketball Open Gym (H) 8:00am-12:00pm Cross Country Practice (H)
8:30am ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
9:00am-12:00pm VB (H) @ Multiple locations
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Appleton West
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:30pm New Parent/Athlete Orientation Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
8:00am-12:00pm Cross Country Practice (H)
9:00am-12:00pm VB (H) @ Multiple locations
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Appleton West
1:00pm-4:00pm Concert Choir (H) @ Choir Room - Room 1330
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
Tennis - JV Practice- ( H)  (Cancelled) @ Parkridge Courts
8:00am-12:00pm Cross Country Practice (H)
9:00am-12:00pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:30pm LES Band Registration (H) @ Band Room - Room 1310
8:00am-12:00pm Cross Country Practice (H)
8:00am-10:00am TN-p (H) @ Parkridge Courts
9:00am-12:00pm VB (H) @ Multiple locations
1:00pm-4:00pm Concert Choir (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
8:00am-12:00pm Cross Country Practice (H)
9:00am-12:00pm VB (H) @ Multiple locations
1:00pm Tennis-G/JV (H) Eau Claire North
1:00pm Tennis-G/Varsity (H) Eau Claire North
3:00pm-4:00pm Football - C-Team Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm Tennis-G/Varsity (H) Menomonie
4:00pm Tennis-G/JV (H) Menomonie
7:00pm Football-Varsity (H) Blair-Taylor
9:00am Tennis-G/JV (H) Portage
9:00am Tennis-G/Varsity (H) Portage
12:00pm Tennis-G/JV (H) Wisconsin Rapids Lincoln
12:00pm Tennis-G/Varsity (H) Wisconsin Rapids Lincoln
3:00pm Tennis-G/JV (H) Winona Senior
3:00pm Tennis-G/Varsity (H) Winona Senior
2:00pm Opening Service (H) @ Chapel/Auditorium 8:00am-11:00am Cross Country Practice (H)
8:00am-10:00am TN-p (H) @ Parkridge Courts
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
5:30pm Football-C-Team (H) Blair-Taylor
5:45pm Volleyball Preason Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Freshmen Orientation Day (H)
Term 1 begins (H)
3:00pm Volleyball-C-Team (A) Onalaska
3:00pm Volleyball-JV (A) Onalaska
3:00pm Volleyball-Varsity (A) Onalaska
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:30pm Tennis-G/Varsity (A) Tomah
5:15pm Cross Country-Varsity (A) Westby Area High School
5:45pm Tennis-G/JV (A) Tomah
1st Day of Classes (H)
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:05pm-5:00pm TN-p (H) @ Multiple locations
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Student Picture Day (H)
2:50pm-3:10pm Drama Pre-Audition Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
5:00pm Volleyball-JV (H) North Crawford
5:00pm Volleyball-Varsity (H) North Crawford
5:00pm Volleyball-Varsity (H) Cashton
5:00pm Volleyball-JV (H) Cashton
10:00am Tennis-G/Varsity (A) Altoona
12:38pm-1:14pm Student Council (H) @ Board Room
1:54pm Special Schedule AE56 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
7:00pm Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm Football-Varsity (A) Cashton
10:00am Cross Country-Varsity (A) Onalaska
10:00am Tennis-G/Varsity (A) Altoona
10:00am SF (H) @ First Lutheran Church - LaCrescent
4:00pm-6:00pm Jr Knight Football (H) @ ACE Gym
3:00pm-4:30pm Drama Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
4:00pm Tennis-G/JV (H) West Salem
5:30pm Football-C-Team (H) Melrose-Mindoro
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
4:00pm Tennis-G/Varsity (A) West Salem
6:00pm-8:00pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-JV (A) Westby Area High School
6:00pm Volleyball-C-Team (A) Westby Area High School
7:30pm Volleyball-Varsity (A) Westby Area High School
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:38am-9:50am National Honor Society (H) @ Room 1908
9:38am-9:50am Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:05pm-5:15pm TN-p (H) @ Multiple locations
6:00pm-8:00pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
3:20pm-5:20pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
6:00pm-8:00pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-C-Team (H) West Salem
6:00pm Volleyball-JV (H) West Salem
7:30pm Volleyball-Varsity (H) West Salem
  September, 2017
3:00pm-4:00pm Football - C-Team Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
5:45pm Cross Country-Varsity (A) Cochrane Fountain City
7:00pm Football-Varsity (H) Dodgeville
9:00am-10:30am Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Men's Basketball Open Gym (H) @ ACE Gym No School (H)
Labor Day (H)
8:00am-9:30am VB (H) @ Multiple locations
9:00am-11:00am Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
4:00pm Tennis-G/Varsity (H) Black River Falls
6:00pm Volleyball-JV (H) Arcadia
6:00pm Volleyball-C-Team (H) Arcadia
7:30pm Volleyball-Varsity (H) Arcadia
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:38am-9:50am PLK (H)
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1905 - Physics Lab
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
4:00pm-6:00pm Special Event (H)
4:30pm Tennis-G/JV (A) Cotter Schools
4:30pm Tennis-G/Varsity (A) Cotter Schools
5:00pm Cross Country-Varsity (A) G-E-T
5:30pm Football-C-Team (A) Arcadia
6:00pm Volleyball-C-Team (H) G-E-T
6:00pm-7:30pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-JV (H) G-E-T
7:30pm Volleyball-Varsity (H) G-E-T
2:35pm Early Dismissal - Varsity Football (H)
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
7:00pm Football-Varsity (A) Platteville
ACT Test (H)
9:00am Volleyball-C-Team (A) West Salem
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Lodi
10:00am Volleyball-Varsity (A)  (Time Changed) Holmen
10:00am Jr Knight Football (H)
1:00pm Tennis-G/JV (A) West Salem
6:00pm Men's Basketball Open Gym (H) @ ACE Gym 12:30pm-3:30pm LES Principal's Conference (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
4:00pm Tennis-G/Varsity (A) Onalaska
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
1:20pm-2:03pm Student Council (H)
2:03pm Early Dismissal - Tennis (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm Tennis-G/Varsity (A) Viroqua
6:00pm-7:30pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-JV (H) Black River Falls
6:00pm Volleyball-C-Team (H) Black River Falls
7:30pm Volleyball-Varsity (H) Black River Falls
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:23am Special Schedule ME24 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1919 - Biology Lab
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:05pm-4:00pm TN-p (H) @ Multiple locations
4:00pm St. Paul's Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
7:00pm-8:30pm Parent/Teacher Meet'n'Greet (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:20pm-5:20pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
5:30pm Football-C-Team (A) Viroqua
6:00pm Jr Knight Football (H)
6:00pm Volleyball-C-Team (H) Viroqua
6:00pm Volleyball-JV (H) Viroqua
7:30pm Volleyball-Varsity (H) Viroqua
Punt-Pass-Kick Night (H) @ Football Field
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm Football - C-Team Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
4:00pm-7:00pm Big Boar BBQ Fundraiser (H)
5:30pm-10:30pm Knight for a Night (H)
7:00pm Football-Varsity (H) Arcadia
9:00am Volleyball-JV (H) Luther vs. Multiple Schools
9:00am Cross Country-Varsity (A) Racine Saint Catherine's
9:00am-10:30am Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
1:00pm LaCrescent Applefest Parade (H)
6:00pm Men's Basketball Open Gym (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:20pm-5:00pm Tennis - Varsity Practice (H) @ Parkridge Courts
4:00pm St. Paul's Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
Tennis-JV ( A) Rescheduled to 09-19-17
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
1:20pm-2:03pm Student Council (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm Tennis-G/JV (A)  (Rescheduled from 09-18-17) Central
Tennis-Varsity ( H) Rescheduled to 09-25-17
5:00pm Jr Knight Football (H) @ Football Field
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
Grades due by 4:00 (H)
6:00am-7:00pm Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:38am-9:50am Guidance Meeting (H)
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
11:24am-12:32pm Letter Jacket Sales (H) @ Commons
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1919 - Biology Lab
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
Term 2 begins (H)
7:00am-7:40pm Faculty Meeting (H) @ Board Room
1:45pm Early Dismissal - Cross Country (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm Tennis-G/JV (A) Holmen
4:00pm Tennis-G/Varsity (A) Holmen
4:30pm Cross Country-Varsity (A) Durand
5:30pm Football-C-Team (H) G-E-T
6:00pm-7:30pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-C-Team (H) Westby Area High School
6:00pm Volleyball-JV (H) Westby Area High School
7:30pm Volleyball-Varsity (H) Westby Area High School
ACT Registration Deadline (H)
2:02pm Special Schedule AE48 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country - JV Practice (H)
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:20pm-5:00pm Tennis - Varsity Practice (H) @ Parkridge Courts
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
7:00pm Football-Varsity (A) Black River Falls
9:00am Cross Country-Varsity (A) Janesville Craig
9:00am-10:30am Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Black River Falls vs. Multiple Schools
2:00pm Warrens Cranfest Parade (H)
6:00pm Men's Basketball Open Gym (H) @ ACE Gym
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:05pm-5:15pm TN-p (H) @ Multiple locations
Tennis-Varsity ( H)  (Postponed)
6:00pm-7:00pm Reader's Theater (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volleyball-C-Team (A) Arcadia
6:00pm Volleyball-JV (A) Arcadia
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:30pm Volleyball-Varsity (A) Arcadia
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
1:20pm-2:03pm Student Council (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-3:50pm TN-p (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
Tennis-Varsity ( H)  (Cancelled)
5:00pm Jr Knight Football (H) @ Football Field
6:00pm Volleyball-C-Team (A) West Salem
6:00pm Volleyball-JV (A) West Salem
6:30pm Football-C-Team (H)  (Time Changed) Black River Falls
7:30pm Volleyball-Varsity (A) West Salem
6:00am-7:00pm Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:38am-9:50am Junior Guidance (H)
9:38am-9:50am Green Knights (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1930
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
5:00pm-7:00pm Reader's Theater Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
5:00pm-7:00pm Reader's Theater Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-7:30pm Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
7:00pm Oktoberfest Torchlight Parade (H)
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
3:30pm-5:30pm St. Paul's Softball Practice (H) @ Softball Field - Varsity
7:00pm Football-Varsity (A) G-E-T
9:00am-10:30am Jr Knight Football (H) @ Football Practice Field
  October, 2017
Tennis-Varsity ( A) Rescheduled to 10-03-17
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm St. Paul's Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
4:25pm Cross Country-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
5:00pm Football-C-Team (A) Bangor
6:00pm-7:30pm Reader's Theater (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
9:00am Tennis-G/Varsity (A)  (Rescheduled from 10-02-17) Regis
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
3:20pm-5:00pm TN-p (H) @ Parkridge Courts
5:00pm Jr Knight Football (H)
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volleyball-JV (A) G-E-T
6:00pm Volleyball-C-Team (A) G-E-T
7:30pm Volleyball-Varsity (A) G-E-T
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
7:30am PLK (H)
9:00am Tennis-G/Varsity (A) Wayland Academy vs. TBD
9:38am-9:50am Leadership Council (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1930
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
4:00pm St. Paul's Softball Game (H) @ Softball Field - Varsity
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
8:30am-10:30am Junior Guidance (H) @ La Crosse Civic Center
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-4:30pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Multiple locations
Football-C-Team ( A)  (Cancelled)
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volleyball-C-Team (A) Black River Falls
6:00pm Volleyball-JV (A) Black River Falls
7:30pm Volleyball-Varsity (A) Black River Falls
Special Schedule AE136 (H)
3:00pm-4:00pm Football - C-Team Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
LES Band Rehearsal- ( H)  (Cancelled) @ Band Room - Room 1310
PEP Band- ( H)  (Cancelled)
7:00pm Football-Varsity (H) Viroqua
8:30am Volleyball-Varsity (A) Logan
8:30am Volleyball-JV (A) Central
10:30am Cross Country-Varsity (A) Wisconsin Rapids Lincoln
3:00pm Knight Gallop 5K Run (H)
8:00pm-11:00pm Homecoming Dance (H) @ Multiple locations
4:00pm Jr Knight Football (H) @ Commons
7:00pm Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
Columbus Day (H)
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm VB (H) @ Multiple locations
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volunteer Appreciation Dinner (H) @ Commons
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:00pm Volleyball-C-Team (A) Viroqua
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volleyball-JV (A) Viroqua
7:30pm Volleyball-Varsity (A) Viroqua
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
7:15am-7:45am Promotions Committee (H) @ Board Room
9:38am-9:50am WINGS (H)
3:00pm-5:30pm Volleyball - Varsity Practice (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1810
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:00pm Jr Knights/LES Basketball Coaches Clinic (H) @ Multiple locations
Special Schedule AE96 (H)
TBD Tennis-G/Varsity (A) TBD vs. TBD
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-5:30pm Volleyball - Varsity Practice (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-6:00pm Football Practice (H) @ Football Practice Field
5:30pm Football-C-Team (H) Westby Area High School
6:00pm-7:30pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
Student Picture Retake Day (H)
TBD Tennis-G/Varsity (A) TBD vs. TBD
7:20am Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)  (Cancelled)
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-8:00pm Drama Dress Rehearsal (H) @ Chapel/Auditorium
3:30pm Football-Varsity (A) Westby Area High School
10:00am Cross Country-Varsity (A) Black River Falls vs. Multiple Schools
2:00pm Children's Theater (H) @ Chapel/Auditorium No School (H)
9:00am LES Promotions - Drama Production (H) @ Chapel/Auditorium
9:00am-11:00am Cross Country Practice (H)
3:00pm-5:30pm Volleyball - Varsity Practice (H) @ ACE Gym
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Board of Control - Visitation Day (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-4:00pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm Volleyball-Varsity (A) Aquinas
6:00am-7:15am Cross Country Practice (H) @ YMCA (Onalaska)
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
3:00pm-4:30pm Basketball Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-4:00pm Robotics Meeting (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1810
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm Football - Varsity Practice (H) @ Football Practice Field
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
Grades due by 4:00 (H)
8:00am-1:00pm Grandparents Day (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:30pm Basketball Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
12:00pm Cross Country-Varsity (A) Durand
2:00pm-4:00pm Fall Family Fest (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
Term 3 begins (H)
3:00pm-4:30pm Basketball Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
9:30am-9:50am Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
10:30am-3:30pm Blood Drive (H) @ ACE Lobby
3:00pm-3:30pm Basketball - Girls Preseason Meeting (H) @ Room 1905 - Physics Lab
3:00pm-3:30pm Basketball - Boys Preseason Meeting (H) @ LMC
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1104 - Chemistry Lab
3:00pm-5:00pm Cross Country Practice (H)
3:30pm-4:30pm Basketball Open Gym (H) @ Multiple locations
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
Career Exploration Day (H)
6:30am-7:30am Cross Country Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
No School (H)
6:30am-7:30am Cross Country Practice (H)
6:00pm-8:00pm Reader's Theater Practice (H) @ Chapel/Auditorium
No School (H)
4:30pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H) @ ACE Gym - North
ACT Test (H)
TBD Cross Country-Varsity (A) TBD vs. TBD
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H) 3:00pm-4:30pm Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
5:30pm-8:00pm Reader's Theater Dress Rehearsal (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Volleyball Banquet (H) @ Commons
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Halloween (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:50am-3:00pm Sound Foundation Recruitment Tour (H)
3:00pm-4:30pm Open Gym (H) @ Multiple locations
7:00pm Reader's Theater Production (H) @ Chapel/Auditorium
  November, 2017
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
9:38am-9:50am Leadership Council (H)
3:00pm ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
3:00pm-4:30pm Open Gym (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1104 - Chemistry Lab
4:30pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm Football Banquet (H) @ Commons
7:00pm Reader's Theater Production (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
10:45am-12:45pm Pastors Day (H)
1:00pm Junior/Senior Guidance (H)
3:00pm-4:30pm Open Gym (H) @ Multiple locations
6:00pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
ACT Registration Deadline (H)
No School (H)
9:30am-12:00pm Science Day (H)
3:00pm-4:00pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
Science & Fine Arts Fair (H)
10:15am Science & Fine Arts Fair Concert (H) @ Chapel/Auditorium
Daylight Savings Time Ends (H)
Reformation Day (H)
2:00pm Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm Cross Country Banquet (H) @ Commons
12:30pm-3:30pm LES Principal's Conference (H) @ Board Room
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Chapel/Auditorium
Election Day (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1186
5:30pm-7:00pm Special Event (H) @ Multiple locations
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
7:30pm Conference of Delegates (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-5:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
No School (H)
7:00am-9:30am Basketball - Girls Preseason Meeting (H)
7:00am-9:30am Basketball - Girls C-Team Practice (H)
7:00am-9:30am Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
7:00pm 50th WELS National Choral Festival (H) @ La Crosse Civic Center
Veteran's Day (H)
7:00pm-10:00pm Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
2:00pm 50th WELS National Choral Festival (H) @ La Crosse Civic Center
5:30pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
9:45am Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:40pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
5:15pm-6:15pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
5:15pm-6:15pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
5:15pm-6:15pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:30pm Basketball - Girls Parent Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:15pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:40pm-6:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
5:00pm-6:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:00pm-6:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
9:38am-9:50am Sophomore Guidance (H)
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1186
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:10pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:30pm-6:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
5:00pm-6:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:00pm-6:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
5:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Winona Senior
Basketball-JV ( A)  (Date changed to 12-16-17)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
Basketball-Varsity ( A)  (Date changed to 12-16-17)
9:25am-9:58am Special Schedule ME16 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
5:00pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
Basketball-C-Team ( H)  (Cancelled)
6:00pm Basketball-B/JV (H) DeSoto
6:00pm Basketball-B/Varsity (H) DeSoto
7:00pm-7:30pm Basketball - Boys Parent Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
Jr Knight Basketball (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:45pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:15pm-6:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Special Schedule - Chapel (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
1:30pm-3:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
Basketball - Boys C-Team Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Boys JV Practice- ( H)  (Cancelled)
4:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm Basketball-G/JV (A) Melrose-Mindoro
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) Melrose-Mindoro
No School (H)
10:00am-12:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
10:30am-12:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
Thanksgiving (H)
No School (H)
No School (H)
6:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Viroqua
12:30pm-2:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
12:30pm-2:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
12:30pm-2:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
4:00pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:00pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:45pm Basketball-B/JV (A) Tomah
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Tomah vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:15pm Basketball-B/C-Team (A)  (Time Changed) Tomah
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) Tomah
Grades due by 4:00 (H)
9:38am-9:50am WINGS (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1920
4:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
Term 4 begins (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
7:00am Grade Reviews (H) @ Board Room
3:00pm-4:45pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Cashton
6:00pm Basketball-B/JV (H) Necedah
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Baraboo vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:15pm Basketball-G/C-Team (H) Cashton
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Necedah
  December, 2017
1:20pm-2:03pm Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
6:00pm Basketball-G/C-Team (H) Arcadia
6:00pm Basketball-G/JV (H) Arcadia
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Arcadia
9:00am-3:00pm 7RRC Training (H) @ Multiple locations
9:30am Wrestling-JV (A) Melrose-Mindoro vs. Onalaska / Luther
10:15am Wrestling-Varsity (A) Black River Falls vs. Onalaska / Luther
1:00pm Ice Hockey-Varsity (H)  (Time Changed) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Saint Mary Springs
3:00pm-5:30pm Jr Knight Basketball (H)
First Sunday in Advent (H)
9:00am Concert Choir (H) @ Mt. Calvary Church
1:00pm-3:00pm Jr Knight Basketball (H)
1:00pm-3:00pm Jr Knight Basketball (H)
3:00pm-5:00pm Jr Knight Basketball (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:45pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:00pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-5:35pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm Concert Choir (H) @ Chapel/Auditorium
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
1:54pm-2:50pm Special Schedule AE56 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:45pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) Arcadia
6:00pm Basketball-B/JV (A) Arcadia
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
7:00pm Special Presentation (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Sparta vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) Arcadia
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Drama Pre-Audition Meeting (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1920
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:30pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:45pm-5:45pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:00pm-5:45pm Basketball - Boys JV Practice (H)
Special Schedule AE40 (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm Basketball-G/JV (A) G-E-T
7:00pm Wrestling-Varsity (H) Onalaska / Luther vs. Independence
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) G-E-T
Special Schedule AE40 (H) @ Chapel/Auditorium
9:15am-1:15pm Class of 2022 Day (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) G-E-T
6:00pm Basketball-B/JV (H) G-E-T
7:15pm Basketball-G/C-Team (H) Central
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) G-E-T
ACT Test (H)
9:00am-11:00am Jr Knight Basketball (H)
9:00am Wrestling-Varsity (A) Logan vs. Onalaska / Luther
9:30am-10:00am Basketball - Boys Varsity Practice (H)
2:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Rice Lake vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
2:00pm Basketball-B/Varsity (A) Thorp
4:00pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
2:00pm Christmas Concert (H) @ Chapel/Auditorium 3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:45pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:00pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm Basketball-G/JV (A) West Salem
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) Cochrane Fountain City
6:00pm Basketball-B/JV (A) Cochrane Fountain City
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) West Salem
7:30pm Basketball-B/Varsity (A) Cochrane Fountain City
9:38am-9:50am Leadership Council (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1800
3:15pm-5:00pm Drama Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-5:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-5:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-5:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
5:30pm Basketball-G/C-Team (A) DeSoto
6:00pm Basketball-B/JV (H) West Salem
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) West Salem
6:15pm Wrestling-JV (H) Onalaska / Luther vs. Holmen
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Wrestling-Varsity (H) Onalaska / Luther vs. Holmen
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) West Salem
Special Schedule AE24 (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Auditions (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-9:00pm Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
5:30pm Basketball-G/C-Team (A) Cashton
6:00pm Basketball-G/JV (A) Cashton
7:30pm Basketball-G/Varsity (A) Cashton
8:00am-10:00am Jr Knight Basketball (H)
8:30am-10:30am Jr Knight Basketball (H)
10:30am Wrestling-Varsity (A) Tomahawk vs. Onalaska / Luther
11:00am-8:00pm Special Event (H) @ Multiple locations
12:30pm Basketball-G/JV (A) Bangor
2:00pm Basketball-G/Varsity (A) Bangor
2:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Beaver Dam
9:00am Concert Choir (H) @ St. John`s Church- Caledonia
4:00pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
Semester Exams (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
Semester Exams (H)
12:15pm-2:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
12:15pm-2:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
1:00pm-3:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Black River Falls
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
Semester Exams (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
12:15pm-1:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
1:30pm-3:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
1:30pm-3:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
Semester Exams (H)
12:00pm-1:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
12:00pm-1:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
12:00pm-1:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Sparta
6:00pm Basketball-B/JV (H) Sparta
6:15pm Wrestling-JV (A) Sparta vs. Onalaska / Luther
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Sparta
7:15pm Wrestling-Varsity (A) Sparta vs. Onalaska / Luther
No School (H)
3:45pm-4:15pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:45pm-4:15pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:45pm-4:15pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:45pm Basketball-G/C-Team (A) Sparta
5:45pm Basketball-G/JV (A) Sparta
6:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. DeForest
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) Sparta
Christmas Eve (H) No School (H)
Christmas Day (H)
No School (H)
10:00am-2:00pm Special Event (H) @ ACE Gym
No School (H)
10:00am-12:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
10:30am-12:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
12:00pm-2:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:15pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H) @ ACE Gym
6:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Winona Senior vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
No School (H)
10:00am-12:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H) @ Auxiliary Gym
10:00am-12:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
10:30am-12:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
12:00pm-2:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
No School (H)
2:00pm-2:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H) @ ACE Gym
Basketball-C-Team ( A)  (Cancelled)
Basketball-JV ( A)  (Cancelled)
5:00pm Basketball-G/Varsity (A) Mauston
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) Lincoln
6:00pm Basketball-B/JV (A) Lincoln
7:30pm Basketball-B/Varsity (A) Lincoln
8:00am-10:00am Jr Knight Basketball (H)
10:00am-12:00pm Jr Knight Basketball (H) @ ACE Gym
4:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Onalaska
New Year's Eve (H)
  January, 2018
No School (H)
New Year's Day (H)
No School (H)
10:30am-12:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
2:40pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
2:40pm-5:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
5:00pm Basketball-B/C-Team (A) Cashton
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
7:15pm Ice Hockey-Varsity (A) Central / Logan vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
No School (H)
10:00am-12:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
10:30am-12:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
2:40pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
2:40pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
2:40pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
Basketball-C-Team ( H)  (Cancelled)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm Basketball-G/JV (A) Black River Falls
6:00pm-7:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:15pm Wrestling-JV (H) Onalaska / Luther vs. Tomah
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) Black River Falls
7:15pm Wrestling-Varsity (H) Onalaska / Luther vs. Tomah
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:00pm-4:45pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Black River Falls
6:00pm Basketball-B/JV (H) Black River Falls
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Black River Falls
Jr Knight Basketball (H) @ Multiple locations
Epiphany (H)
8:30am Wrestling-Varsity (A) Kickapoo vs. Onalaska / Luther
9:00am Robotics (H)
1:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Menomonie vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
12:30pm-3:00pm Women's Volleyball (H) @ ACE Gym
4:00pm-6:00pm Jr Knight Basketball (H)
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:45pm Basketball-B/C-Team (A) Lewiston-Altura
4:45pm Basketball-B/JV (A) Lewiston-Altura
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:15pm Basketball-B/Varsity (A) Lewiston-Altura
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
9:17am-10:22am Special Schedule ME48 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:00pm Ice Hockey-Varsity (H)  (Time Changed) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Tomah
6:00pm Basketball-G/JV (H) Brookwood
6:00pm Basketball-G/C-Team (H) Viroqua
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Viroqua
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1800
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:30pm-8:00pm Jr Knight Basketball (H)
7:15pm WELS Kingdom Workers Bible Study (H)
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H)  (Cancelled) @ Weight Room
Basketball - Girls Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Girls JV Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Girls C-Team Practice- ( H)  (Cancelled)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H)  (Cancelled) @ Chapel/Auditorium
5:00pm Wrestling-Varsity (A)  (Time Changed) Logan vs. Onalaska / Luther
6:00pm-8:00pm Robotics (H)  (Cancelled) @ Room 1540 - Robotics Lab
Basketball-C-Team ( A) Rescheduled to 01-25-18
Basketball-JV ( A) Rescheduled to 01-25-18
Jr Knight Basketball- ( H)  (Cancelled)
Jr Knight Basketball- ( H)  (Cancelled)
Basketball-Varsity ( A) Rescheduled to 01-25-18
ACT Registration Deadline (H)
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:00pm-4:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Basketball-G/C-Team (A) Arcadia
6:00pm Basketball-G/JV (A) Arcadia
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) Arcadia
8:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Cedarburg
8:00am-10:00am Jr Knight Basketball (H)
9:00am Wrestling-Varsity (A) Hillsboro
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
10:00am-12:00pm Jr Knight Basketball (H)
10:00am-12:00pm Jr Knight Basketball (H)
2:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Oregon
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym Martin Luther King Day (H)
Grades due by 4:00 (H)
No School (H)
1:00pm-3:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
Basketball-JV ( H) Rescheduled to 02-13-18
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm Basketball-G/C-Team (H) Cotter Schools
Basketball-Varsity ( H) Rescheduled to 02-13-18
Term 5 begins (H)
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:00pm Basketball-G/C-Team (A) La Crosse Central
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Arcadia
6:00pm Basketball-B/JV (H) Arcadia
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
6:30pm PEP Band (H)
6:30pm Registration Knight - Class of 2022 (H)
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Arcadia
7:30pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Sparta
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am National Honor Society (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1830
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:30pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
4:00pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
6:00pm-7:15pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
7:15pm WELS Kingdom Workers Bible Study (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm-5:45pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm Basketball-G/JV (H) G-E-T
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) G-E-T
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:30pm Basketball-G/C-Team (H) Holmen
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) G-E-T
6:00pm Basketball-B/JV (A) G-E-T
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) G-E-T
B-Girls Basketball Tournament (H) @ Multiple locations
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
9:15am Wrestling-Varsity (A) Arcadia vs. Onalaska / Luther
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym Special Schedule ME40- ( H)  (Cancelled) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Robotics (H)  (Cancelled) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H)  (Cancelled) @ Weight Room
Basketball - Boys C-Team Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Boys Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Boys JV Practice- ( H)  (Cancelled)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H)  (Cancelled) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H)  (Cancelled) @ Mezzanine
Basketball-JV ( H) Rescheduled to 01-23-18
Basketball-C-Team ( H) Rescheduled to 01-23-18
6:30pm-8:30pm SF (H)  (Cancelled) @ Choir Room - Room 1330
6:30pm PEP Band (H)  (Cancelled)
Basketball-Varsity ( H) Rescheduled to 01-23-18
7:15am Handbells (H)  (Cancelled) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H)  (Cancelled) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Robotics (H)  (Cancelled) @ Room 1540 - Robotics Lab
Basketball - Boys Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H)  (Cancelled) @ Chapel/Auditorium
Basketball-C-Team ( H)  (Postponed)
Basketball-C-Team ( H)  (Cancelled)
Basketball-JV ( H)  (Postponed)
Basketball-JV ( H)  (Cancelled)
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Reedsburg vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
Basketball-JV ( H)  (Cancelled)
Basketball-Varsity ( H)  (Postponed)
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1830
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:30pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
6:00pm-7:15pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
7:15pm WELS Kingdom Workers Bible Study (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
Basketball-C-Team ( H)  (Date changed to 01-23-18)
5:30pm Basketball-G/C-Team (H)  (Time Changed) Westby Area High School
6:00pm Basketball-B/C-Team (A)  (Rescheduled from 01-11-18) Viroqua
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm Basketball-B/JV (A)  (Rescheduled from 01-11-18) Viroqua
6:45pm Basketball-G/JV (H)  (Time Changed) Westby Area High School
Basketball-JV ( H)  (Date changed to 01-23-18)
7:30pm Basketball-B/Varsity (A)  (Rescheduled from 01-11-18) Viroqua
7:30pm Ice Hockey-Varsity (A) Black River Falls vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
12:50pm-2:50pm Special Schedule AE120 (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
9:30am Wrestling-JV (A) Tomah vs. Onalaska / Luther
9:30am Wrestling-Varsity (A) Oakfield vs. Onalaska / Luther
12:00pm Basketball-B/Varsity (H) Westby Area High School
1:30pm Basketball-G/Varsity (A) Westby Area High School
4:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. West Salem
12:30pm-3:00pm Women's Volleyball (H) @ ACE Gym
4:30pm-8:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm Basketball-G/C-Team (A) Holmen
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Basketball-G/C-Team (A) Royall
6:00pm Basketball-G/JV (H) West Salem
6:30pm PEP Band (H)
7:00pm Wrestling-Varsity (A) Black River Falls vs. Onalaska / Luther
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Onalaska vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) West Salem
9:38am-9:50am WINGS (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1939
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:00pm-6:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Girls JV Practice (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:30pm Jr Knight Basketball (H)
7:15pm WELS Kingdom Workers Bible Study (H)
  February, 2018
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) West Salem
6:00pm Basketball-B/JV (A) West Salem
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) West Salem
7:30pm Ice Hockey-Varsity (A) West Salem vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
Groundhog Day (H)
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Basketball-G/C-Team (H) Lewiston-Altura
6:00pm Basketball-G/JV (H) Lewiston-Altura
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Lewiston-Altura
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:30pm Basketball-B/C-Team (H) Prairie Du Chien
3:30pm Basketball-G/JV (H) Prairie Du Chien
5:00pm Basketball-G/Varsity (H) Prairie Du Chien
5:00pm Basketball-B/JV (H) Prairie Du Chien
6:30pm Basketball-B/Varsity (H) Prairie Du Chien
10:00am Concert Choir (H) @ St. Peters Church - Chaseburg
12:30pm-2:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
12:30pm-3:30pm LES Principal's Conference (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:30pm Wrestling-JV (A) Sparta vs. Onalaska / Luther
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Melrose-Mindoro
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm Basketball-B/JV (H) Melrose-Mindoro
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
6:30pm PEP Band (H)
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Melrose-Mindoro
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
Basketball - Boys Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm Basketball-G/C-Team (H) Arcadia
Basketball-JV ( H)  (Cancelled)
6:00pm Basketball-G/JV (H) Cashton
6:30pm Basketball-G/C-Team (H) Westby Area High School
7:00pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Central / Logan
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Necedah
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50pm Senior Guidance (H)
9:38am-9:50am PLK (H)
10:30am-12:30pm E-Pal Visit Day (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1939
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
3:30pm-5:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
4:30pm-6:00pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
7:30pm Conference of Delegates (H)
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm-5:45pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
6:00pm Basketball-G/JV (H) Bangor
Basketball-JV ( H)  (Cancelled)
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Black River Falls
LALSAC Basketball Tournament (H) @ Multiple locations
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Somerset vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
6:00pm Basketball-B/JV (A) Black River Falls
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) Black River Falls
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) Black River Falls
7:30pm Basketball-G/Varsity (H) Brookwood
LALSAC Basketball Tournament (H) @ Multiple locations
ACT Test (H)
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
10:00am Wrestling-Varsity (A) Baraboo vs. Onalaska / Luther
LALSAC Basketball Tournament (H) @ Multiple locations 7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:30pm Basketball-G/C-Team (A) Brookwood
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm Basketball-G/JV (A) Viroqua
6:00pm Basketball-B/JV (H) Bangor
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Bangor
6:30pm PEP Band (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
6:30pm Basketball-G/C-Team (H) Cashton
7:15pm Basketball-G/Varsity (A) Viroqua
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Bangor
TBD Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Bye
Grades due by 4:00 (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm Basketball-G/JV (H)  (Rescheduled from 01-15-18) Cochrane Fountain City
6:00pm Basketball-G/C-Team (A) Cotter Schools
6:00pm Basketball-B/JV (H) Coulee Christian
7:15pm Basketball-G/Varsity (H)  (Rescheduled from 01-15-18) Cochrane Fountain City
Valentine's Day (H)
Ash Wednesday (H)
Term 6 begins (H)
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1929
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:10pm-5:45pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
4:30pm-5:00pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
4:30pm-5:45pm Basketball - Girls JV Practice (H)
7:30pm SF (H) @ Grace Church - Ridgeway
Deadline for Tuition Assistance Documentation to TADS (H)
7:00am Grade Reviews (H) @ Board Room
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
5:00pm-7:00pm Chili Cook-Off (H) @ Commons
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm-8:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm Basketball-B/C-Team (H) Viroqua
6:00pm Basketball-B/JV (H) Viroqua
7:15pm Basketball-B/Varsity (H) Viroqua
7:30pm Ice Hockey-Varsity (H) Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther vs. Central / Logan
Honors Band Festival (H) @ West Salem High School
No School (H)
8:00am-3:00pm Staff Development (H)
3:00pm-4:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
6:00pm Basketball-G/C-Team (H) Westby Area High School
6:00pm Basketball-G/JV (H) Westby Area High School
7:15pm Basketball-G/Varsity (H) Westby Area High School
8:00am-10:00am Jr Knight Basketball (H)
9:00am-12:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
10:00am Wrestling-Varsity (A) Waunakee vs. Onalaska / Luther
8:00am Concert Band (H) @ St. Pauls Church - Onalaska
10:30am Concert Band (H) @ St. Pauls Church - Onalaska
12:00pm Robotics (H) @ Aquinas High School
12:30pm-3:00pm Women's Volleyball (H) @ ACE Gym
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
No School (H)
Presidents Day (H)
Knight for a Day- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Boys Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
Basketball - Girls Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
3:00pm-5:00pm Robotics (H)  (Cancelled) @ Room 1540 - Robotics Lab
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H)  (Cancelled) @ Mezzanine
Jr Knight Basketball- ( H)  (Cancelled)
6:30pm-8:30pm SF (H)  (Cancelled) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm Ice Hockey-Varsity (A) Onalaska vs. Aquinas / G-E-T / Holmen / Luther
7:00pm Basketball-G/Varsity (A) Wisconsin Heights
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Athletic Department Meeting (H) @ Board Room
2:00pm SF (H) @ St. Matthew`s Church - Stoddard
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys JV Practice (H)
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys C-Team Practice (H)
3:00pm-5:00pm Robotics (H) @ Room 1540 - Robotics Lab
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1929
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:30pm-5:45pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
7:00pm SF (H) @ St. Matthew`s Church - Stoddard
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:30pm Basketball - Girls Varsity Practice (H)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
4:45pm-6:15pm Jr Knight Basketball (H)
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:00pm Basketball-B/JV (A) Westby Area High School
6:00pm Basketball-B/C-Team (A) Westby Area High School
7:15pm Basketball-B/Varsity (A) Westby Area High School
7:00am-7:30am Open Throw (H)  (Cancelled) @ ACE Gym
Basketball - Boys Varsity Practice- ( H)  (Cancelled)
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H)  (Cancelled) @ Chapel/Auditorium
WSMA Middle School Solo & Ensemble (H) @ Melrose-Mindoro High School
10:00am-11:30am Basketball - Boys Varsity Practice (H) @ ACE Gym
12:30pm-3:00pm Women's Volleyball (H) @ ACE Gym
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:45am-11:45am Wings TATU Training (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Basketball - Boys Varsity Practice (H)
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm Track Team Pre-Season Meeting (H) @ Room 1104 - Chemistry Lab
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm Basketball-B/Varsity (H) Lancaster
Softball Team Pre-Season Meeting (H) @ Room 1830
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am WINGS (H)
2:00pm SF (H) @ St. Pauls Church - Onalaska
3:00pm-3:45pm ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
3:00pm-3:45pm Basketball - Girls Team Meeting (H) @ Room 1905 - Physics Lab
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1820
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00pm SF (H) @ St. Pauls Church - Onalaska
  March, 2018
Tuition Assistance Deadline (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-4:00pm Open Weight Room (H) @ Weight Room
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:00pm-7:15pm Youth Wrestling (H) @ Mezzanine
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Student Council (H) @ Board Room
10:30am-3:30pm Blood Drive (H) @ ACE Lobby
3:15pm-5:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
9:00am-10:30am Speed Training (H) @ ACE Gym
9:00am Concert Band (H) @ St. John`s Church- Nodine
12:30pm-3:00pm Women's Volleyball (H) @ ACE Gym
4:30pm-7:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-6:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-6:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-3:45pm ImPACT Testing (H) @ Computer Lab
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1820
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-6:00pm Drama Practice (H) @ Chapel/Auditorium
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
6:00pm-9:00pm Drama Dress Rehearsal (H) @ Chapel/Auditorium
No School (H)
ACT Registration Deadline (H)
9:30am Drama Production (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-4:45pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
7:00pm Drama Production (H) @ Chapel/Auditorium
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
Science & Fine Arts Fair (H)
8:00am-4:00pm Men's Volleyball (H) @ ACE Gym
7:00pm Drama Production (H) @ Chapel/Auditorium
Daylight Savings Time Begins (H)
2:00pm Drama Production (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
3:00pm-5:45pm Softball Practice (H)
3:00pm-3:30pm Baseball Team Preseason Meeting (H) @ Room 1930
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:00pm-7:00pm ACT Prep Class (H) @ Band Room - Room 1310
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:15pm Softball Practice (H)
3:00pm-3:30pm Golf Team Preseason Meeting (H) @ Room 1919 - Biology Lab
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:00pm-7:00pm ACT Prep Class (H) @ Band Room - Room 1310
6:00pm Basketball - Girls Banquet (H) @ Multiple locations
WSMA Piano Festival (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1171
3:00pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
6:30pm SF (H) @ St. Michael`s Church - Fountain City
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-5:45pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
7:00am-7:30am Open Throw (H) @ ACE Gym
7:15am Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
TBD Basketball-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
LALSAC Volleyball (H) @ Multiple locations
St. Patrick's Day (H)
10:00am Softball-Varsity (A) SE Minnesota Softball Jamboree
12:00pm-5:00pm Women's Volleyball (H) @ Multiple locations
2:00pm Band Fest Concert (H) @ Evergreen Lutheran High School
3:00pm-4:30pm Basketball - Boys Banquet (H) @ Multiple locations
3:00pm-4:30pm Baseball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:30pm-6:30pm Softball Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Chapel/Auditorium
WSMA Choral Clinic (H) @ Chapel/Auditorium
Grades due by 4:00 (H)
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Baseball Practice (H)
3:00pm-4:00pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
Term 7 begins (H)
9:38am-9:50am Senior Guidance (H)
2:30pm SF (H) @ St. John`s Church - Sparta
3:00pm-5:00pm Baseball Practice (H)
3:00pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1171
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:00pm SF (H) @ St. John`s Church - Sparta
6:00pm SF (H) @ St. John`s Church - Sparta
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
8:00am Robotics (H) @ McLeod Center, UNI
3:00pm-4:30pm Baseball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:00pm-6:00pm Softball Practice (H)
8:00am Robotics (H) @ McLeod Center, UNI
3:00pm-5:00pm Baseball Practice (H)
3:00pm-4:45pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:00pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
LALSAC Volleyball (H) @ Multiple locations
8:00am Robotics (H) @ McLeod Center, UNI
9:00am Track-Varsity (A) Cashton
3:30pm-7:00pm Special Event (H) @ Commons
7:00pm Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
Palm Sunday (H) 3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
2:10pm-2:50pm Special Schedule AE40 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:30pm Softball-Varsity (H) DeSoto
4:30pm Baseball-Varsity (H) Independence / Gilmanton
9:38am-9:50am WINGS (H)
3:00pm-4:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
7:00pm Easter Concert (H) @ Chapel/Auditorium
No School (H)
Maundy Thursday (H)
12:00pm-2:30pm Golf Practice (H)
1:00pm-3:00pm Baseball Practice (H)
1:00pm Softball-JV (H) Logan
1:00pm Softball-Varsity (H) Logan
Good Friday (H)
No School (H)
Alumni Basketball Tournament (H)
  April, 2018
Easter (H) No School (H)
10:00am-12:00pm Baseball Practice (H)
12:00pm-4:00pm Golf Practice (H)
2:00pm-4:30pm Softball Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
No School (H)
10:00am-12:00pm Baseball Practice (H)
10:00am-12:00pm Softball Practice (H)
12:00pm-3:00pm Golf - Varsity Practice (H)
3:30pm Track-Varsity (A) Holmen
4:00pm Golf-B/JV (H) Luther vs. Multiple Schools
7:15am Athletic Department Meeting (H)
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1590 - Art 2D Studio
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:30pm-5:00pm Golf Practice (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
8:00am Robotics (H) @ La Crosse Civic Center
3:00pm-5:00pm Golf - JV Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
5:00pm Softball-JV (A) Westby Area High School
5:00pm Baseball-JV (H) Westby Area High School
5:00pm Softball-Varsity (A) Westby Area High School
5:00pm Baseball-Varsity (H) Westby Area High School
7:15am Student Council (H) @ Board Room
8:00am Golf-B/Varsity (A) Wisconsin Dells
8:00am Robotics (H) @ La Crosse Civic Center
3:00pm-5:00pm Golf - JV Practice (H)
3:00pm-4:45pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:15pm-5:15pm Baseball - JV Practice (H)
4:15pm Track-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
5:00pm Softball-JV (H) West Salem
5:00pm Baseball-Varsity (A) Brookwood
5:00pm Softball-Varsity (H) West Salem
WSMA High School Solo & Ensemble (H) @ West Salem High School
LALSAC Volleyball (H) @ Multiple locations
8:00am Golf-B/Varsity (A) Wisconsin Dells
8:00am Robotics (H) @ La Crosse Civic Center
9:00am Concert Choir (H) @ Christ Church - Burr Oak
3:00pm Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:30pm Freshmen Orientation Day (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
5:00pm Softball-JV (A) Arcadia
5:00pm Softball-Varsity (A) Arcadia
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Kindergarten Fun 'n' Fitness Day (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
12:00pm Golf-B/JV (A) Arcadia vs. Multiple Schools
3:00pm-5:30pm Golf - Varsity Practice (H)
3:00pm Golf-B/JV (A) G-E-T vs. Multiple Schools
3:15pm-5:30pm Softball Practice (H)
3:30pm Track-Varsity (A) Holmen
5:00pm Baseball-JV (H) Arcadia
5:00pm Baseball-Varsity (H) Arcadia
7:15am Athletic Department Meeting (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1590 - Art 2D Studio
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
7:00am Faculty Bible Study (H) @ Board Room
3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
5:00pm Softball-Varsity (A) G-E-T
5:00pm Baseball-JV (H) G-E-T
5:00pm Softball-JV (A) G-E-T
5:00pm Baseball-Varsity (H) G-E-T
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:00pm-4:45pm LES Band Rehearsal (H) @ Multiple locations
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
ACT Test (H)
11:00am Softball-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
8:00am Concert Choir (H) @ First Lutheran Church - LaCrescent
10:30am Concert Choir (H) @ First Lutheran Church - LaCrescent
1:00pm Golf-B/Varsity (A) Viroqua vs. Multiple Schools
3:00pm-5:00pm Golf - JV Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:30pm Golf-B/Varsity (A) Westby Area High School vs. Multiple Schools
3:45pm Baseball-Varsity (H) Black River Falls
3:45pm Baseball-JV (H) Black River Falls
5:00pm Softball-JV (A) La Crescent
5:00pm Softball-Varsity (A) La Crescent
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Choir Room - Room 1330
Tax Day (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:30pm Golf - Varsity Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball - JV Practice (H)
4:15pm Track-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
4:30pm Golf-B/JV (A) West Salem vs. Multiple Schools
5:00pm Softball-JV (H) Black River Falls
5:00pm Softball-Varsity (H) Black River Falls
5:00pm Baseball-Varsity (A) DeSoto
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1908
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
4:00pm Golf-B/Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
Big Knight Auction (H) @ The Waterfront Restaurant - Cargill Room
WSMA Band Clinic (H) @ Chapel/Auditorium
7:15am Student Council (H)
3:00pm-5:00pm Golf - Varsity Practice (H)
3:00pm-4:30pm LES Band Rehearsal (H) @ Band Room - Room 1310
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
4:30pm Golf-B/JV (A) Black River Falls vs. Multiple Schools
5:00pm Softball-Varsity (H) Viroqua
5:00pm Softball-JV (H) Viroqua
9:00am Baseball-Varsity (H) Onalaska
10:00am Softball-JV (H) Holmen
11:00am Track-Varsity (A) West Salem
1:00pm Baseball-Varsity (H) Neillsville
1:00pm Golf-B/Varsity (A) Stevens Point (SPASH)
2:00pm Softball-JV (H) La Crescent
2:00pm Joint Band Concert (H) @ Chapel/Auditorium 3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
5:00pm Softball-JV (H) Sparta
5:00pm Softball-Varsity (H) Sparta
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Chapel/Auditorium
Grades due by 4:00 (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
7:15am Handbells (H) @ Band Room - Room 1310
9:19am-10:16pm Special Schedule AE40 (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Golf - JV Practice (H)
3:15pm-5:30pm Softball Practice (H)
3:30pm Grade School Track Meet (H) @ Track
4:00pm Golf-B/Varsity (A) West Salem vs. Multiple Schools
4:00pm Track-Varsity (A) Onalaska
5:00pm Baseball-JV (A) Viroqua
5:00pm Baseball-Varsity (A) Viroqua
Term 8 begins (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1908
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
7:00am Grade Reviews (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
5:00pm Softball-JV (H) Westby Area High School
5:00pm Softball-Varsity (H) Westby Area High School
3:00pm Golf-B/Varsity (A) Black River Falls vs. Multiple Schools
4:00pm Track-Varsity (A) G-E-T
5:00pm Softball-JV (A) Black River Falls
5:00pm Softball-Varsity (A) Black River Falls
5:00pm Baseball-JV (A) Westby Area High School
5:00pm Baseball-Varsity (A) Westby Area High School
9:00am Golf-B/Varsity (A) Sparta
11:00am Baseball-JV (A) Central
7:00pm Special Event (H) @ Chapel/Auditorium
2:00pm LES Band Registration (H) @ Band Room - Room 1310 12:00pm Golf-B/JV (A) Viroqua vs. Multiple Schools
3:00pm-5:30pm Golf - Varsity Practice (H)
3:00pm Golf-B/JV (A) Westby Area High School vs. Multiple Schools
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Chapel/Auditorium
  May, 2018
TADS Agreement Deadline (H)
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Golf - Varsity Practice (H)
4:00pm Track-Varsity (A) Bangor
4:00pm Baseball-JV (A) West Salem
4:00pm Baseball-Varsity (A) West Salem
5:00pm Softball-JV (A) West Salem
5:00pm Softball-Varsity (A) West Salem
9:38am-9:50am PLK (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Band Room - Room 1310
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
5:00pm Baseball-JV (A) Arcadia
5:00pm Baseball-Varsity (A) Arcadia
ACT Registration Deadline (H)
7:15am Student Council (H) @ Board Room
3:00pm-4:30pm Golf Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball - JV Practice (H)
4:00pm Track-Varsity (A) Coulee / South Central vs. Multiple Schools
5:00pm Softball-JV (H) Arcadia
5:00pm Baseball-Varsity (A) Melrose-Mindoro
5:00pm Softball-Varsity (H) Arcadia
LALSAC Track Meet (H) @ Track
9:00am Golf-B/Varsity (A) Viroqua
3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Softball Practice (H)
6:30pm-8:30pm SF (H) @ Chapel/Auditorium
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:30pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
5:00pm Softball-JV (H) G-E-T
5:00pm Baseball-JV (A) G-E-T
5:00pm Baseball-Varsity (A) G-E-T
5:00pm Softball-Varsity (H) G-E-T
9:38am-9:50am National Honor Society (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Band Room - Room 1310
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
6:30pm Board of Control (H) @ Board Room
7:30pm Conference of Delegates (H)
Acension Day (H)
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
1:00pm Golf-B/Varsity (A) Arcadia vs. Multiple Schools
3:00pm-5:00pm Golf - JV Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:30pm Golf-B/Varsity (A) G-E-T vs. Multiple Schools
Arbor Day/Spring Fling (H)
3:00pm-4:20pm LES Band Rehearsal (H) @ Band Room - Room 1310
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
7:00pm Knight Revue (H) @ Chapel/Auditorium
8:00am Golf-B/Varsity (A) West Salem vs. Multiple Schools
9:45am Track-Varsity (A) G-E-T vs. Multiple Schools
10:00am Softball-JV (A) Onalaska
10:00am Softball-Varsity (A) Onalaska
7:00pm Awards Night (H) @ Chapel/Auditorium
Mother's Day (H)
2:00pm Spring Spotlight (H) @ Chapel/Auditorium
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
4:00pm Baseball-Varsity (A) Mabel-Canton
4:30pm Baseball-JV (H) Adams / Friendship
4:30pm Softball-Varsity (A) Holmen
4:30pm Softball-JV (A) Holmen
7:15am-7:45am Administrative Council (H) @ Board Room
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
5:00pm Softball-Varsity (A) Bangor
3:00pm-5:00pm Golf Practice (H)
3:00pm-4:00pm Detention (H) @ Room 1171
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
3:15pm-5:15pm Baseball Practice (H)
3:15pm-5:00pm Softball Practice (H)
6:00pm Music Awards (H) @ Chapel/Auditorium
7:00am Faculty Meeting (H) @ Board Room
1:00pm Golf-B/JV (A) Holmen
1:00pm Golf-B/Varsity (A) Holmen
3:05pm-5:00pm Track Practice (H)
5:00pm Baseball-JV (H) Viroqua
5:00pm Softball-JV (A) Viroqua
5:00pm Softball-Varsity (A) Viroqua
5:00pm Baseball-Varsity (H) Viroqua
Junior/Senior Banquet (H)
8:15am Grade School Track Meet (H) @ Track
1:00pm Baseball-Varsity (A) Cashton
Pentecost (H) TBD Track-Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
Semester Exams (H)
12:30pm-2:30pm Baseball - Varsity Practice (H)
1:00pm-4:00pm Golf - Varsity Practice (H)
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
Semester Exams (H)
12:30pm-2:30pm Baseball - Varsity Practice (H)
1:00pm-3:00pm Golf - Varsity Practice (H)
TBD Golf-B/Varsity (H) Luther vs. Multiple Schools
Semester Exams (H)
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
12:30pm-2:30pm Baseball - Varsity Practice (H)
Semester Exams (H)
TBD Track-Varsity (A) Bangor vs. TBD
TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
12:30pm-2:30pm Baseball - Varsity Practice (H)
2:00pm Graduation Service (H) @ Chapel/Auditorium Memorial Day Parade (H)
Memorial Day (H)
TBD Golf-B/Varsity (A) New Glarus
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
Grades due by 4:00 (H)
TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD
8:00am-3:00pm Staff Development (H) @ Board Room
TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD
8:30am-12:00pm Staff Development (H) @ Board Room
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
  June, 2018
TBD Track-Varsity (A) TBD vs. TBD TBD Track-Varsity (A) TBD vs. TBD
TBD Golf-B/Varsity (A) TBD vs. TBD TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD
TBD Golf-B/Varsity (A) TBD vs. TBD
TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD TBD Softball-Varsity (A) TBD vs. TBD
ACT Test (H)
TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD TBD Baseball-Varsity (A) TBD vs. TBD
Flag Day (H)
ACT Registration Deadline (H)
Father's Day (H) 6:30pm Board of Control (H) @ Board Room